Wyszukiwarka
EWA BARAŃSKA zmarła 26-06-2017

Z ogromnym smutkiem żegnamy wyjątkowego człowieka, świetną pisarkę, o przenikliwym racjonalnym umyśle, pełną dobroci i współczucia dla ludzi, wspomagającą innych, mimo własnej cięźkiej choroby, oddaną przyjaciółkę, kochającą matkę i uwielbianą babcię.

 

Rodzina i przyjaciele

Wizyt:
Dzisiaj 3Wszystkich: 12714

BLOG

 • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

  2016-12-22 15:05

  Wszystkim moim Czytelnikom, Koleżankom i Kolegom po piórze, Krytykom literackim, Bibliotekarzom, Przyjaciołom i Znajomym z okazji Świąt Bożego Narodzenia  życzę z całego serca zdrowia, pogody ducha, oddanej rodziny, lojalnych przyjaciół, oraz zwykłego codziennego szczęścia. Niech nadchodzący Nowy Rok przyniesie Wam same pomyślne dni i niech nic nie stanie na przeszkodzie w realizacji nawet najśmielszych marzeń.

   

  czytaj więcej »
 • SYNDROM GOTOWANEJ ŻABY

  2016-12-14 20:36

  Naukowcy odkryli, że jeśli wrzuci się żywą żabę do wrzącej wody, to z niej wyskoczy. Jeśli jednak włoży się ją do zimnej wody i będzie powoli podgrzewać, to bez protestu się ugotuje. Nie tylko żaby tak się zachowują. Podobny efekt zaobserwowano w Polsce po katastrofie smoleńskiej.

  czytaj więcej »
 • WSTAWANIE Z KOLAN POD STOŁEM

  2016-11-29 20:40

  Kobiety niezainteresowane polityką są lepsze w ocenie światowej sytuacji od politologów, dziennikarzy, kieszonkowych Napoleonów, kawiarnianychTalleyrandów i innych megalomanów. Może dlatego tak jest, że gdyby nie umiejętność kobiet do planowania, wybiegania w przyszłość, ogarniania jednym spojrzeniem całokształtu oraz wrodzona biegłość w sortowaniu rzeczy ważnych, mniej ważnych i całkiem nieważnych, już po tygodniu nie byłoby ich widać spod stery niezałatwionych spraw. Tymczasem mało który pracujący mężczyzna pozostawiony w domu bez żony, ale za to z trójką dzieci w różnym wieku, potrafi do końca dnia posprzątać dom, ugotować obiad, nakarmić dzieci, odrobić z nimi lekcje, przygotować kolację, zrobić przepierkę… Resztę dośpiewajcie sobie sami, ja wracam do wielkiej polityki.

  czytaj więcej »
 • IGRASZKI Z MÓZGIEM

  2016-11-10 19:56

  Według współczesnej psychologii sny są odzwierciadleniem naszych pragnień, obaw a nawet tego, czego o sobie nie wiemy. Czyli można zaryzykować stwierdzenie, że kiedy tylko zaśniemy, nasz własny mózg bawi się z nami w ciuciubabkę. Czy na pewno? Czy na jawie na pewno nie wiem, że pragnę mieć trzydzieści lat mniej, końskie zdrowie i torebkę od Louis Vuittona? Czy nie wiem, że boję się bólu, śmierci i spirali kredytowej? Pozostaje jeszcze tajna wiedza mojego własnego mózgu o mnie samej. Czyli mam rozumieć, że gdzieś w jakichś zakamarkach mój mózg, niczym tajną broń skrywa kły i pazury, którymi w złości przegryzę tętnicę i wyrwę z piersi wroga serce, by je zjeść na surowo.

  czytaj więcej »
 • BAŚŃ Z SAFANDUŁĄ W TLE

  2016-10-26 15:44

  Jak ogólnie wiadomo całe powieściopisarstwo wyrasta z podstawowych gatunków epickich literatury ludowej, czyli krótko mówiąc, z bajek i baśni. Podstawowym przesłaniem tych opowiastek są funkcje wychowawcze, tj. kształtowanie uczuć, promowanie niepisanych norm moralnych, ideałów i sprawiedliwych zachowań. Ponadto baśnie pocieszają, dają nadzieję na spełnienie oczekiwań i zazwyczaj kończą się morałem. Współczesne powieści, szczególnie dla dzieci i młodzieży, konstruowane są na tych samych wartościach. Czy do końca słusznie?

  czytaj więcej »
 • CZY ROZDEPTANY KASZTAN JEST ŚCIETYM DRZEWEM?

  2016-10-13 01:30

  Wszędzie mówi się o aborcji, toteż postanowiłam omijać ten temat szerokim łukiem. Niestety, wrodzona skłonność do filozofowania wzięła górę i… zaczęłam drążyć w swoim hipokampie. Otóż niezaprzeczalnie życie rozpoczyna się w momencie zapłodnienia, ale czy połączenie się komórki jajowej z plemnikiem już jest człowiekiem? Rzecz jasna tę niepewność w moim umyśle zasiał Darwin, który...

  czytaj więcej »
 • GDYBY STAROŚĆ MOGŁA, A MŁODOŚĆ WIEDZIAŁA

  2016-09-25 13:26

  … wtedy zawsze kierowalibyśmy rozsądkiem, nasze życie byłoby mądrzejsze i zdrowsze. Szczególnie zdrowie jest bezcenną wartością, lecz niestety, tę prawdę docenia się zbyt późno. Założę się, że większość pań w średnim wieku pamięta czasy, gdy wybór spośród dwóch opcji - modnie czy sexy był nie do pogodzenia, a to oznaczało żadnych ciepłych majtek i grubych rajstop na rzecz szpileczek i nylonowych pończoch w trzaskające mrozy (odmiana męska – kalesony). Cóż, pół centymetra więcej w talii, czy utrata wizerunku chojraka (?) bije na głowę przyszłe kłopoty ze zdrowiem. Młodzi nie wierzą, że nadejdzie czas, gdy nacierając maścią dotknięte reumatyzmem kolana albo pijąc ziółka na piekącą prostatę, będą obsobaczać swą młodzieńczą niefrasobliwość i z nostalgią wspominać gderanie mamy bądź babci, by ubierali się ciepło.

  czytaj więcej »
 • LICENCJA NA KŁAMANIE

  2016-09-13 21:38

  Miałam okazję przeczytać pracę licencjacką Igi Jasiewicz zatytułowaną „Akt twórczy jako szczególny rodzaj kłamstwa na przykładzie tekstów literackich i dzieł sztuki”[1]. W założeniu autorka postanowiła udowodnić, że akt twórczy to nic innego, jak bardzo szczególny i nieoczywisty rodzaj kłamstwa, fałszu oraz nieprawdy. Zaczęłam zastanawiać się, czy istnieje szlachetne kłamstwo, zacny fałsz, bądź prawa nieprawda, gdyż na pozór brzmi to jak oksymorony.

  czytaj więcej »
 • DLACZEGO NIE LUBIĘ TELEWIZJI

  2016-08-31 23:24

  Podstawowe założenie mojej twórczości to klarowność narracji, powściągliwość i elegancja stylu. Aby osiągnąć cel nieustannie sprawdzam, jak radzą sobie z tym inni. Mam już tyle lat, że zdążyłam już rozeznać się jako tako w klasyce gatunku, teraz podglądam najnowsze trendy. Ponieważ nadal obowiązuje zasada sformułowana przez klasyczkę literatury kryminalnej Agatę Christie, że nic tak nie ożywia fabuły, jak świeży trup, każdą swoją powieść „ożywiam” jakimś nieboszczykiem.

  czytaj więcej »
 • CZY BÓG JEST CHEMIKIEM?

  2016-08-10 17:12

  Jako chemik nigdy nie zrozumiałam, jak to się dzieje, że w przyrodzie samoistnie powstają związki, których często nie można otrzymać w najlepszych laboratoriach świata.

  Gdyby jakiegokolwiek człowieka odwodnić a pozostałość zetrzeć na proszek i rozłożyć na czynniki pierwsze, wtedy okaże się, że otrzymamy 65 % tlenu, 16 % węgla, 10 % wodoru, 3 % azotu, 1,5 % wapnia, 1 % fosforu, 0,25 % siarki, 0,2 % potasu i śladowe ilości (1 %) innych pierwiastków. Proste, prawda? A teraz niech ktoś umieści te wszystkie pierwiastki w jakimś reaktorze i ponownie ulepi z tego chociażby krasnoludka.

  czytaj więcej »
 • REFLEKSJE NA DRODZE DO ZBAWIENIA

  2016-07-10 15:04

  Od zarania dziejów ludzie wierzyli w życie pozagrobowe.   Różne religie inaczej przedstawiają losy ludzkich dusz po śmierci. Mieli swoje wizje zaświatów Wikingowie, Indianie, antyczni Grecy, Rzymianie, Egipcjanie… Wszystkie je łączyła jedno przekonanie – śmierć nie jest kresem ziemskiej wędrówki człowieka.

  czytaj więcej »
 • DO MŁODYCH PISARZY I NIE TYLKO

  2016-06-23 22:28

  Sporo debiutujących pisarzy prosi mnie o recenzję swoich powieści. Oczywiście staram się oceniać ich utwory życzliwie, ale też rzeczowo. Ostatnio wymyśliłam uniwersalną radę, dla wszystkich ludzi pióra. Otóż powinni wyobrazić sobie, że mają tysiąc złotych, a za każde napisane słowo płacą złotówkę. Stosując tę ekonomiczną zasadę skończyłoby się radosna twórczość oraz tak zwane lanie wody.

  czytaj więcej »
 • Dodaj link do:
 • wykop-pl
 • facebook.com