Wyszukiwarka
EWA BARAŃSKA zmarła 26-06-2017

Z ogromnym smutkiem żegnamy wyjątkowego człowieka, świetną pisarkę, o przenikliwym racjonalnym umyśle, pełną dobroci i współczucia dla ludzi, wspomagającą innych, mimo własnej cięźkiej choroby, oddaną przyjaciółkę, kochającą matkę i uwielbianą babcię.

 

Rodzina i przyjaciele

Wizyt:
Dzisiaj 3Wszystkich: 12714

BLOG

 • ZMIENIĆ OPTYKĘ WIDZENIA TRZYDZIESTOLATKÓW PLUS

  2016-06-14 16:50

  Przyszło mi do głowy, że świat, na którym żyjemy byłby lepszym miejscem, gdybyśmy zmienili sposób patrzenia na siebie. Dzisiaj, przy powszechnym kulcie młodości, zdrowia i urody, jeżeli pani w średnim wieku mija inną panią, automatycznie ocenia ją według schematu: młodsza, starsza, bardzo stara… Jednocześnie ocenom tym towarzyszy skala emocji od niechęci po pogardę.

  czytaj więcej »
 • STĘKAM WIĘC MYŚLĘ?

  2016-05-28 22:52

  Coraz częściej odnoszę wrażenie, że dla większości ludzi myślenie stanowi wysiłek, i że tego pożytecznego wysiłku nie zamierzają się wstydzić. No dobra, ale jak pokazać umysłowy znój? To nie rąbanie drzewa, czy kopanie w ogródku skutkujące wzmożonym sapaniem, spoconym czołem bądź ogólnym oklapnięciem.

  czytaj więcej »
 • ZLUSTROWAĆ KONRADA WALLENRODA

  2016-05-12 21:31

  Ludzie zazwyczaj bardzo wyrozumiale traktują swoje porażki życiowe. Wielkim nieszczęściem jest dla nich zawód, jaki im sprawił przyjaciel, niewierność partnera, nieudana inwestycja, fatalnie ulokowane oszczędności życia, nietrafione prognozy itp., itd. Oczekujemy wówczas współczucia i pomocy. Inaczej wygląda ocena innych. Wtedy okazuje się, że Marek to ciężki frajer, bo pożyczył kumplowi sto tysięcy złotych, Kaśka jest głupia, bo związała się z tym dupkiem Mirkiem, przecież po dziesięciu latach znajomości powinna poznać, jaki z niego gagatek, a ten Władek chyba z koniem na łeb się zamienił, skoro zaufał tak niesolidnemu deweloperowi, i tak dalej, i tak dalej.

  czytaj więcej »
 • SUWERENNIEJSI SUWERENI

  2016-04-27 16:27

  Jako człowiek pióra przywiązuję dużą uwagę do słów, zaś inżynierskie wykształcenie wyrobiło we mnie głębokie poczucie logiki. Niegdyś interesowałam się polityką i publicystyką, gdyż uważałam, że człowiek inteligentny powinien mieć zielone pojęcie, o tym, co dzieje się na świecie. Niestety, z czasem coraz trudniej było nie zauważyć, że wartość intelektualna wybrańców narodu jest coraz mierniejsza. Ostatnio zaczęłam podejrzewać, że to nie politycy są coraz gorsi, a jedynie...

  czytaj więcej »
 • HISTORYCY DO BOJU!!!

  2016-04-09 15:52

  Podstawowy nakaz ewolucji dla wszystkich istot żywych brzmi: uciekaj albo walcz. Tymczasem człowiek, korona stworzenia, a szczególnie Europejczyk – najcenniejszy klejnot w tej koronie, oddaje swoją przestrzeń życiową bez walki i bez zabezpieczenia sobie drogi ucieczki. Bo gdzie za 20 czy 30 lat będą uciekać Niemcy, Belgowie, Francuzi czy Szwedzi, jeśli u siebie staną się niewiernymi psami mordowanymi przez muzułmańską większość, a takie kraje jak Polska, Węgry czy Rosja pójdą ich śladem?

  czytaj więcej »
 • MIŁOSNE OCZAROWANIE A SZKIEŁKO I OKO CHEMIKA

  2016-03-20 13:51

  Skończyłam właśnie pisać „Szkolną miłość”. Jak sama nazwa wskazuje jest to powieść o szalonym szczeniackim uczuciu, które dwojgu nastolatkom mocno skomplikowało życie. Z racji swojego wieku do uczniowskich romansów mam dość krytyczny stosunek, a jako chemik wiem, że miłość to tylko C8-H11-N, bo taki ma wzór fenyloetyloamina (należąca do grupy amfetamin).

  czytaj więcej »
 • NIE CHCESZ BYĆ SZCZĘŚLIWY? ZOSTAŃ POLAKIEM

  2016-03-01 18:58

  Prawdziwy Polak najlepiej czuje się w roli ofiary. O swoich krzywdach, ujmach i zniewagach może rozprawiać w nieskończoność. Stąd w lekturach szkolnych wiersze o żołnierzach tułaczach bez broni, bez orła na czapce, bezdomnych na ziemi – matce, o dumie z przegranych powstań, o chwalebnych zrywach z góry skazanych na niepowodzenie… W Polsce, inaczej niż w większości krajów świata, najbardziej godna uwiecznienia w spiżu jest klęska. I to im większa i nieracjonalna, tym jaśniejszym otoczona nimbem bohaterstwa. Bo polski bohater to martwy bohater.

  czytaj więcej »
 • RELIGIA, CZAS I PRZESTRZEŃ

  2016-02-06 22:59

  Wszystkie istoty żywe funkcjonują w pewnych niszach czasu i przestrzeni. Ludzie jako jedyne (chyba) stworzenia mocą swego intelektu są w stanie poznawać rzeczywistość daleko poza granicami egzystencjonalnych grajdołków, w jakie wrzuciła ich ewolucyjna ruletka, ale... Największy odsetek populacji gros uwagi skupia na czynnościach narzuconych przez fizjologię, toteż ich zainteresowanie światem sięga zaledwie horyzontu. Dalsze sfery, w najlepszym razie wypełniają tworami swojej wyobraźni głównie w celu straszenia dzieci, aby zbyt daleko nie oddalały się od domu.
  Na szczęście wśród nich zawsze są ciekawscy, którzy chcą sprawdzić, co jest za widnokręgiem, za górą, za morzem, za oceanem, na Księżycu, na Marsie, a nawet jeszcze dalej.

  czytaj więcej »
 • MY, WŁADZA

  2016-01-29 04:31

  Nas Polaków nie musi rozliczać żadna ponadpaństwowa instytucja. Sami się rozliczymy i to bardziej wnikliwie, niż są to w stanie zrobić jacyś tam europejscy specjaliści. Bo prawdziwy Polak dopóty nie popuści, dopóki drugiemu Polakowi jest chociażby odrobinę lepiej.  Ta cecha nie zmienia się ani na jotę, gdy Polak zostaje urzędnikiem, a nawet potęguje się, gdyż jest to funkcja decyzyjna, co automatycznie kojarzy mu się z władzą.

  Garściami można czerpać przykłady z raportów NIK-u o wykorzystania przez Polskę dotacji unijnych. Teoretycznie możemy je brać, lecz na straży stoją urzędnicy. Niestety, nie brukselscy, broń Boże, ale nasi, rodzimi – czyli czujni, podejrzliwi i niechętni, którzy natychmiast sięgnęli do sprawdzonej taktyki i stworzyli barierę z procedur. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Na przykład taka Irlandia wykorzystuje 100 procent środków z UE, Polska niecałe 10, a byłby pewnie jeszcze większy powód do dumy, gdyby zeszło do pięciu.

  Czasem kusi mnie, żeby napisać powieść, w którym głównym bohaterem byłby polski urzędnik doskonały w sytuacjach kuriozalnych.

  Na razie przytoczę przykład z własnego życia...

  czytaj więcej »
 • O ZASTĘPOWALNOŚCI POKOLEŃ INACZEJ

  2016-01-17 21:18

  Z jednej strony słyszy się, że Ziemia jest przeludniona, z drugiej, że grozi nam zapaść demograficzna, a ściślej – rozwinięte społeczeństwa tetryczeją. Cywilizacja poszła do przodu, a u nas wciąż, jak za króla Ćwieczka, mocno trzyma się wiara, że starzy zdani są na pomoc rodziny. Jest to tym bardziej dziwne, gdyż jak wynika z historii, opieka ta była synonimem gorzkiego chleba.

  czytaj więcej »
 • WIWAT POLONIA, WIWAT AMBER GOLD…

  2016-01-06 16:12

  Jedną z cech inteligencji człowieka, jest umiejętność przewidywania przyszłych konsekwencji teraźniejszego postępowania. Natomiast najpowszechniejszą wadą jest niezachwiana wiara w wyjątkowe okazje podsuwane przez los. Dlaczego? To durne pytanie, nad którym lepiej nie filozofować, żeby nie obrazić łaskawości Fortuny.

  A więc, gdy zjawia się cudotwórca z nadzwyczajną maścią na raka, rewelacyjnym kremem na zmarszczki, magicznym amuletem odstraszającym pecha lub wabikiem na adoratorów (i adoratorki) nagle nieważne staje się, że największe laboratoria farmaceutyczne wciąż szukają skutecznego antidotum na tę straszną chorobę, że najbogatsze aktorki za miliardy dolarów z trudem opóźniają starzenie, a rozkochiwanie w sobie płci przeciwnej to talent, którego nie zastąpi żaden talizman (chyba, że w postaci grubego portfela), niektórzy wierzą w tajemną wiedzę jakichś szeptanek, magików czy szarlatanów zdolnych z ziół i żabiego skrzeku w domowym zaciszu „ukręcać” maści bądź kremy warte Nagrody Nobla, albo z czerwonej nitki i żołędzia wypleść wisiorek przyciągający szczęście jak magnes gwoździe...

  czytaj więcej »
 • ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

  2015-12-21 13:22

  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim moim znajomym i nieznajomym, którzy znają mnie tylko jako pisarkę, życzę wszystkiego najlepszego. Niech Wam sprzyja szczęście i zdrowie,

  czytaj więcej »
 • Dodaj link do:
 • wykop-pl
 • facebook.com