Wyszukiwarka
EWA BARAŃSKA zmarła 26-06-2017

Z ogromnym smutkiem żegnamy wyjątkowego człowieka, świetną pisarkę, o przenikliwym racjonalnym umyśle, pełną dobroci i współczucia dla ludzi, wspomagającą innych, mimo własnej cięźkiej choroby, oddaną przyjaciółkę, kochającą matkę i uwielbianą babcię.

 

Rodzina i przyjaciele

Wizyt:
Dzisiaj 3Wszystkich: 12714

Lukrecja Borgia to ja

Twórczość » Lukrecja Borgia to ja

powieść obyczajowa nie tylko dla młodzieży, (Wyd. Telbit, Warszawa 2009)

"Moja wielka tajemnica należała do tych, które trudno wyznać nawet na spowiedzi. Pod tym względem sytuacja Lukrecji była korzystniejsza. Miała zagwarantowaną dyspensę na zawołanie, całkowity odpust grzechów i zapewnione miejsce w niebie. Na szczęście to, co jej dawały więzy krwi, ja uzyskam za pieniądze. [...] Nie takie zbrodnie zmywa spowiedź i odpowiednia pokuta."

Największą życiową ambicją Nikoli jest znaleźć bogatego męża i wieść wygodne,dostatnie życie. Kiedy los zdaje się sprzyjać jej planom, dochodzi do głosu mieszanka głupoty, zachłanności i braku zasad. Czy dążenie do celu po trupach gwarantuje sukces?

 • Recenzja

  LUKRECJA BORGIA TO JA  jest jedną z najlepszych książek Ewy Barańskiej. Napisana błyskotliwie, czyta się lekko i szybko mimo  nielekkich tematów.  Zawiera sporą dawkę czarnego humoru, a kapitalny, pełen złośliwej ironii  opis przejścia  niszczycielskiej trąby powietrznej,  doprowadzający czytelnika do nerwowego chichotu i usprawiedliwionej moralnie schadenfreude, jest po prostu literacką perełką godną cytowania na spotkaniach autorskich.

  Ta powieść to świetne  studium psychologiczne kołtuńskiej rodziny z nizin społecznych, intelektualnych i etycznych,  żyjącej w biedzie ale krytykującej i obwiniającej o swój los wszystko i wszystkich, tylko nie siebie. Bezinteresowność, dobro, altruizm uważają oni za głupotę i żerują na nich  z pazernością wygłodniałych sępów. Kumulacja egoizmu, chciwości, obłudy, zabobonów i ksenofobii,  poparta brakiem skrupułów i chamską bezczelnością ociera się  tu o groteskę jest jednak niestety reprezentatywna dla dużej (zbyt dużej!) części naszego społeczeństwa.

  Cieszymy się gdy coś się nie udaje  głównej bohaterce i jej rodzince, a kibicujemy postaciom drugoplanowym, co jest oryginalnym i celowym zamierzeniem autorki.  Gorzkawy humor narracji i zaskakujące finalne skutki działania głupiej prostackiej trucicielki, aczkolwiek równie bezwzględnej i pozbawionej skrupułów jak jej cwańsza i  szlachetnie urodzona idolka, pozwalają z satysfakcją zaakceptować  nawet moralizatorskie zakończenie.

  Inteligentnego czytelnika ta książka wciąga jak narkoman kokę  dając kopa do refleksji nad własnymi  motywacjami życiowymi  oraz do profilaktycznego przeczesywania listy znajomych pod kątem paralelnych osobowości w naszym otoczeniu.

  Czytelnikom  mniej inteligentnym lub zbyt młodym  by docenić literackie uroki ironii, sarkazmu i szyderstwa użytego w słusznej sprawie, książki tej nie polecam.  Dziełko to niedoceniane jest bowiem  przez większość najmłodszych czytelniczek, będących dużą grupą fanek  prozy Ewy Barańskiej,  tęskniących raczej do pozytywnych bohaterów i bajkowej miłości, co widać po pełnych niezrozumienia wpisach na licznych forach internetowych.

  Matan72

 • Dodaj link do:
 • wykop-pl
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz