Wyszukiwarka
EWA BARAŃSKA zmarła 26-06-2017

Z ogromnym smutkiem żegnamy wyjątkowego człowieka, świetną pisarkę, o przenikliwym racjonalnym umyśle, pełną dobroci i współczucia dla ludzi, wspomagającą innych, mimo własnej cięźkiej choroby, oddaną przyjaciółkę, kochającą matkę i uwielbianą babcię.

 

Rodzina i przyjaciele

Wizyt:
Dzisiaj 3Wszystkich: 12714

Powrót Julii

Twórczość » Powrót Julii

kontynuacja bestselera  "Nie odchodź Julio"  (Oficyna Wydawnicza ZIMOWIT, Rzeszów 2014)

Julia to inteligentna i ambitna dziewczyna z pasją do nauki, która zakochuje się w Wiktorze, chłopaku pięknej i należącej do wpływowej rodziny Idy Łańskiej. Przypadkowe spotkania, rozmowy i sploty wypadków sprawiają, że Wiktor dostrzega w Julii zalety, których brakuje Idzie. Z czasem uświadamia sobie też, że kocha tę delikatną dziewczynę, która cierpi na nieuleczalną chorobę — niewydolność nerek. Julia żyje dzięki dializom, oczekując na przeszczep nerki. Nikt z rodziny, ani też kochający ją szczerze Wiktor z przyczyn medycznych nie może zostać dawcą. Gdy los Julii wydaje się przesądzony, z kliniki transplantologii przychodzi szczęśliwa wiadomość — znalazł się odpowiedni dla niej dawca. I wtedy, jak zły duch, powraca bezwzględna Ida, chce odzyskać Wiktora...

 • Recenzja

  POWRÓT JULII (na razie do kupienia tylko na Allegro) to zgrabna historia młodzieńczej miłości, dojrzewającej w cieniu choroby i złowrogiej zazdrości odrzuconej rywalki z urażonym ego. Historia rozwijająca się z wolna lecz dzięki talentowi narracyjnemu autorki szybko przyspieszająca i tocząca się już potem niczym tuwimowska lokomotywa, by kulminować zaskakującym i dramatycznym finałem.

  Zakończenie sugeruje, że powstanie trylogia o Julii, Wiktorze i ich czystej miłości "dializowanej" jak gdyby z zagrażających jej toksyn takich jak demoniczna Ida. Główni bohaterowie są może nazbyt inteligentni i piękni (chociaż zapewne występują jednak tacy nielicznie w przyrodzie) ale to przecież literatura piękna i najważniejsze, że ich losy głęboko czytelnika wzruszają.

  POWRÓT JULII to idealna pozycja dla bibliotek szkolnych (ale nie tylko !) ponieważ lekka acz zaprawiona goryczą fabuła przemyca całkiem niezłą analizę współczesnej obyczajowości. Oryginalnie obrazuje autorka zjawisko stalkingu bowiem w tej powieści to porzucona celebrytka staje się irracjonalnym prześladowcą swego byłego chłopaka/fana, a nie na odwrót. Opisane tam medyczne szczegóły i etyczne problemy burzą nasze stereotypowe wyobrażenia o przeszczepach.

  Dla mieszkańców Rzeszowa i okolic dodatkowym smaczkiem jest rozpoznawanie swego miasta i regionu jako tła tej historii.

   Polecam,  matan72

 • Dodaj link do:
 • wykop-pl
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz