Wyszukiwarka
EWA BARAŃSKA zmarła 26-06-2017

Z ogromnym smutkiem żegnamy wyjątkowego człowieka, świetną pisarkę, o przenikliwym racjonalnym umyśle, pełną dobroci i współczucia dla ludzi, wspomagającą innych, mimo własnej cięźkiej choroby, oddaną przyjaciółkę, kochającą matkę i uwielbianą babcię.

 

Rodzina i przyjaciele

Wizyt:
Dzisiaj 3Wszystkich: 12714

Recenzja

Twórczość » Powrót Julii » Recenzja

POWRÓT JULII (na razie do kupienia tylko na Allegro) to zgrabna historia młodzieńczej miłości, dojrzewającej w cieniu choroby i złowrogiej zazdrości odrzuconej rywalki z urażonym ego. Historia rozwijająca się z wolna lecz dzięki talentowi narracyjnemu autorki szybko przyspieszająca i tocząca się już potem niczym tuwimowska lokomotywa, by kulminować zaskakującym i dramatycznym finałem.

Zakończenie sugeruje, że powstanie trylogia o Julii, Wiktorze i ich czystej miłości "dializowanej" jak gdyby z zagrażających jej toksyn takich jak demoniczna Ida. Główni bohaterowie są może nazbyt inteligentni i piękni (chociaż zapewne występują jednak tacy nielicznie w przyrodzie) ale to przecież literatura piękna i najważniejsze, że ich losy głęboko czytelnika wzruszają.

POWRÓT JULII to idealna pozycja dla bibliotek szkolnych (ale nie tylko !) ponieważ lekka acz zaprawiona goryczą fabuła przemyca całkiem niezłą analizę współczesnej obyczajowości. Oryginalnie obrazuje autorka zjawisko stalkingu bowiem w tej powieści to porzucona celebrytka staje się irracjonalnym prześladowcą swego byłego chłopaka/fana, a nie na odwrót. Opisane tam medyczne szczegóły i etyczne problemy burzą nasze stereotypowe wyobrażenia o przeszczepach.

Dla mieszkańców Rzeszowa i okolic dodatkowym smaczkiem jest rozpoznawanie swego miasta i regionu jako tła tej historii.

  Polecam,  matan72

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz